fbpx

Dwie nowości kosmetyczne idealne do letniej pielęgnacji

Dwie nowości kosmetyczne idealne do letniej pielęgnacji

 

 

W naszej ofercie pojawiły się dwa nowe naturalne produkty pochodzenia roślinnego, które mogą być znakomitym uzupełnieniem formulacji kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów. Nasza ekspertka Pani Joanna Makowska przybliża właściwości oraz zalety masła cupuacu oraz masła murumuru, które pochodzą z Amazonii.

Dwie nowości kosmetyczne idealne do letniej pielęgnacji ciała i włosów Masła cupuacu i murumuru to naturalne produkty kosmetyczne pochodzące z Amazonii. Wspaniale dopełnią każdą formulację kremów do rąk czy balsamów do ciała tak niezbędnych do nawilżenia i regeneracji naszej skóry w sezonie letnim.

Masło cupuacu otrzymuje się z miąższu owoców drzewa Theobroma Grandiflorum. Pochodzący z rodziny ślazowatych kakaowiec rośnie na we wschodniej Amazonii i podobnie jak inne gatunki kakaowców posiada wspaniałe właściwości i możliwości zastosowania w codziennej pielęgnacji ciała. Owoce drzewa są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Masło cupuacu jest doceniane od wieków przez rdzenne plemiona Indian. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe od zawsze chroniły ich skórę przed promieniowaniem słonecznym, utratą nawilżenia i pomagały zachować jej sprężystość. Cupuacu pełni również rolę naturalnego filtra  UVA/UVB. Masło to jest cennym źródłem fitosteroli, które chronią wysuszoną i uszkodzoną skórę przed wolnymi rodnikami i przyspieszają jej regenerację. Jest bogate w antyoksydanty i posiada naturalne właściwości przeciwzapalne, co pozwala stosować je  w przypadku cery problematycznej z egzemą czy łupieżem pstrym. Cupuacu składa się z trójglicerydów utrzymujących idealną równowagę pomiędzy nasyconymi i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, nadając mu niską temperaturę topnienia (około 30 stopni), co powoduje, że jest ono szybko wchłanianie w kontakcie ze skórą. Ten wyjątkowy emolient może być znakomitą alternatywą dla nieco przestarzałej i alergennej lanoliny. Doskonale przenika przez skórę i zatrzymuje w niej wodę, znacznie skuteczniej niż masło shea czy lanolina. Masło dodatkowo uzupełnia warstwę lipidów. Doskonale sprawdzi się jako surowiec do kosmetyków pielęgnacyjnych, jak również w produktach przeznaczonych dla pacjentów szpitali i placówek opieki długoterminowej.  Masło capuacu wydaje się być idealnym surowcem do kremów do rąk, tak koniecznych poprzez codzienne stosowanie płynów antyseptycznych. Nie tylko nawilża, ale również intensywnie regeneruje.

Drugą nowością jest masło murumuru. Pochodzi ono z deszczowych lasów Amazonii i pozyskiwane jest  z palmy Astrocaryum murumuru, rosnącej głównie w Brazylii. Oprócz cenionych jadalnych owoców  dostarcza ono również mieszkańcom  włókniny do wytwarzania np. hamaków. Samo masło, które znakomicie sprawa się w produktach kosmetycznych, powstaje z nasion palmy. Jest bogate  w witaminy A i C oraz w kwasy tłuszczowe: laurynowy, mirystynowy czy oleinowy.  Redukuje TEWL, wzmacnia barierę skórną, idealnie sprawdzi się w formulacjach do suchych spękanych dłoni i ust. Zdrowa skóra posiada bogatą w lipidy naturalną barierę, która utrzymuje jej wilgoć. Skóra przesuszona ma zazwyczaj niższy poziom lipidów, dlatego produkty kosmetyczne bogate w kwasy tłuszczowe poprawiają nawilżenie skóry poprzez uszczelnienie tej bariery w kontakcie z wodą.  Masło murumuru polecane jest również do  pielęgnacji włosów,  szczególnie tych suchych czy kędzierzawych.  Może być używane jako odżywka podczas kąpieli lub jako maska pozostawione na noc. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych murumuru zapewnia włosom nawilżenie, dzięki któremu stają się one miękkie i przyjemne w dotyku. Produkt jest ciekawym naturalnym zamiennikiem silikonów w kosmetykach do włosów. Masło  ma profil kwasów tłuszczowych podobny do masła kakaowego i  stanowi jego alternatywę. To idealny zamiennik dla oleju kokosowego. W naturalny sposób chroni ono przed uszkodzeniami słonecznymi i ciepłem, co jest istotną cechą szczególnie w okresie letniej ekspozycji na słońce i wodę. Warto podkreślić, że oba masła są naturalne i pozyskiwane z plantacji, działających w sposób zrównoważony. Masła cupuacu i murumuru, oferowane przez Kaczmarek-Komponenty spełniają również kryteria produktów z certyfikatem COSMOS.


 

 

 

Opracowanie:

Joanna Makowska 
Doradca handlowy ds. surowców kosmetycznych Kaczmarek-Komponenty