Rytm dobowy organizmu i jego wpływ na nasz wygląd

Rytm dobowy organizmu i jego wpływ na nasz wygląd

Zapewne każdy z nas słyszał o rytmie dobowym  organizmu, na który składają się odpowiednie pory spożywania posiłków, pracy, ćwiczeń, relaksu i snu. Zagadnienie to stało się przedmiotem pracy amerykańskich naukowców Jeffreya C. Halla, Michaela Rosbasha, Michaela W. Younga, którzy otrzymali za nią  nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Na czym to dokładnie polega? Otóż, cykl dobowy jest regulowany przez nasz ośrodkowy układ nerwowy i trwa 24 godziny. Geny zegarowe sprawiają, że ciało odmierza czas, a one “zarządzają” produkcją białka, które w określonych porach ulega kumulacji, a następnie  degraduje, regulując w ten sposób wiele funkcji życiowych  organizmu, np. długość snu, apetyt, nastrój, aktywność fizyczną i psychiczną i wiele innych.

Niestety, w dobie  intensywnego i szybkiego tempa życia, często zapominamy o niezwykle dobroczynnym działaniu odpoczynku i chwili relaksu na nasz organizm. Wysoki poziom stresu wpływa na zaburzenia snu, a według najnowszych badań, co trzeci Europejczyk cierpi na bezsenność. Dbałość o zachowanie równowagi i słuchanie wewnętrznego zegara biologicznego ma duże znaczenie dla zdrowia, dobrego  samopoczucia oraz ma zdecydowany wpływ na wygląd.

Pierwszymi oznakami destrukcyjnego wpływu przemęczenia na naszą skórę są pojawiające się przebarwienia wokół oczu i opuchlizna. Poprzez utratę wody skóra traci swoją jędrność, a zaburzenie warstwy hydrolipidowej wpływa na zachwianie jej naturalnych funkcji ochronnych. Konsekwencją tych zmian jest utrata elastyczności i blasku, skóra staje się szara, ziemista i matowa.

Doskonałym lekarstwem dla zmęczonej skóry, jest peptyd Dawnergy z firmy Lipotec, który działa jak codzienny zastrzyk energii.

Peptyd ten „budzi” nasze komórki z rana do szybszego rozpoczęcia swoich funkcji fizjologicznych, m.in. produkcji energii,  dzięki czemu cera wygląda promiennie i młodo, nawet przy ogólnym przemęczeniu organizmu.

Poprzez modulację epigenetyczną białek  JARID1a wpływa na prawidłowe funkcjonowanie rytmu dobowego.

Surowiec ten wzmacnia funkcje kompleksów mitochondrialnych, dzięki czemu zwiększa się ilość produkowanej energii, utrzymując jednocześnie ilość wolnych rodników pod kontrolą. Peptyd wpływa również na wzrost nawodnienia skóry oraz jakość lipidów naskórka, hamując poziom TEWL

Efekt działania jest widoczny już po 7 dniach stosowania. W badaniach obserwujemy:

  • wyraźną  poprawę mikrokrążenia o 7%,
  • zmniejszenie opuchlizny i „worków pod oczami” o prawie 17%,
  • zwiększenie poziomu nawilżenia skóry o 10%,
  • ilości ceramidów o 47,6%,
  • znacząca jest również redukcja zmarszczek, aż o 15%.

Innym przekładem surowca, który również  dostosowany jest swoim działaniem do naszego dobowego rytmu, jest Nocturshape blue ingredient. To egzopolisacharyd produkowany przez plankton, izolowany z zasolonych wód Fuente de Piedra w Hiszpanii. Egzopolisacharyd redukuje poziom nokturnin. Białka te pośredniczą wyłącznie w regulowanych przez zegar biologiczny procesach akumulacji lipidów w nocy.

Dzięki redukcji poziomu nokturnin surowiec ma działanie:

  • antycellulitowe,
  • wyszczuplające (zwiększenie lipolizy),
  • stymuluje syntezę kolagenu typu I,
  • pomaga redukować widoczne guzki charakterystyczne dla cellulitu.

 Widoczny efekt redukcji cellulitu uzyskano już po 15 dniach stosowania, a jędrność skóry poprawiła się, aż o 23%.

 


W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami ds. surowców kosmetycznych.

Źrodła:

Opracowanie

Aleksandra Błaszkowiak – doradca handlowy ds surowców kosmetycznych