fbpx

Uprawy hydroponiczne w produkcji surowców kosmetycznych

 

Uprawy hydroponiczne w produkcji surowców kosmetycznych

 

 

Rolnictwo i użytkowanie ziemi jest nieodzownie związane z produkcją roślin.  Prowadząca do intensywnej urbanizacji ludzka działalność spowodowała w ciągu ostatnich kilku dekad degradację środowiska naturalnego. W rezultacie jakość (i ilość) produkowanej przez nas żywności znacznie się obniżyła. Poszukiwanie idealnej metody alternatywnej, która rozwiązałaby problemy konwencjonalnego rolnictwa, nadal trwa, jednak wydaje się, że odpowiedzią na przynajmniej część z nich jest hydroponika.

 

W uprawach hydroponicznych nie wykorzystuje się gleby, a jedynie wodę ze składnikami odżywczymi, w której zwykle zanurzone są korzenie. Ta metoda uprawy roślin została doceniona także przez NASA i tak na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej  ISS rosną „kosmiczne warzywa”.

 

Również w przemyśle kosmetycznym do produkcji roślin stosuje się uprawy hydroponiczne. Firma The Garden of Natural Solution wykorzystuje tę metodę do otrzymywania kiełków, z których następnie wytwarzane są ekstrakty. W porównaniu z konwencjonalnymi sposobami uprawy hydroponika ma bowiem liczne zalety.

 

Biodynamiczny system kiełkowania (BDS) stanowi zoptymalizowany proces, przebiegający  na małych powierzchniach, w  pomieszczeniach zamkniętych i ściśle monitorowanych. Otrzymywane surowce są świeże, czyste, pozbawione pestycydów, metali ciężkich oraz innych zanieczyszczeń. Proces jest ekoprzyjazny, nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne, produkcja jest zrównoważona, a  plony pozyskuje się przez cały rok – bez względu na pogodę. Wzrost roślin odbywa się przy zastosowaniu odpowiednio dobranego rodzaju światła LED i trwa zaledwie kilka dni.

 

Optymalne oświetlenie pozwala uzyskać dodatkowe korzystne cechy produktu i aktywować w roślinach zwiększoną produkcję metabolitów wtórnych, tak jak w przypadku ekstraktu z szafranu łąkowego. Opatentowano tu metodę zwiększania zawartości witaminy C w kiełkach za pomocą kondycjonowania źródła światła LED oraz zwiększania zawartości flawonoidów.

 

Oświetleniem można również zwiększyć potencjał antyoksydacyjny ekstraktów czy wzmocnić ich właściwości rozjaśniające przebarwienia.

W skład tej serii produktów wchodzą następujące surowce:

 

  • BDS Memil ekstrakt z kiełków Polygonum Fagopyrum (Buckwheat)

Surowiec o działaniu przeciwutleniającym i rozjaśniającym.

 

  • BDS Perilla ekstrakt z kiełków Perilla Frutescens

Surowiec o działaniu rozjaśniającym, przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

 

  • Natural TSC ekstrakt z kiełków Carthamus Tinctorius (Safflower)

Surowiec wykazujący działanie rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe, przeciwutleniające
i antyalergiczne.

 

  • BDS-Huangqui ekstrakt z kiełków Astragalus membranaceus

Surowiec o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzmarszczkowym

 

  • BDS-Kohlrabi ekstrakt z kiełków Brassica Oleracea Gongylodes

Surowiec wykazujący działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozjaśniające przebarwienia

 


 

Opracowanie:

Joanna Makowska

Doradca ds.surowców kosmetycznych Kaczmarek-Komponenty

Kaczmarek-Komponenty